Przejdź do głównej zawartości

Wymiana napinacza paska wieloklinowego Audi A4 1,9 TDi

Czołem czytelnicy! W ciągu pięciu lat post przeczytano 30 tysięcy razy. Tylu Was chciało się zapewne do tego zabrać. Mimo tego nawet jedna osoba nie skomentowała wpisu. Nic nie dodała od siebie. Nikt tego nie próbował zrobić samemu??


Sprawa dość prosta ale kryje się kilka niespodzianek. Na forach bardzo ciężko doszukać się jednoznacznej odpowiedzi na poniższe punkty

1) Napinacza nie da się wyjąć bez wykręcenia sprzęgła wiskotycznego
2) Na forach jest cała masa mylnych poglądów jaki gwint ma śruba na ośce sprzęgła wiskotycznego.

ODPOWIADAM JEDNOZNACZNIE:

Owa śruba ma gwint drobnozwojny po raz, a po wtóre ma normalny kierunek zwoju. Znaczy to że jest prawa!!! Prawa znaczy, że jest taka jak 99,9 % śrub które kupimy w Castoramie. Wkręca się gdy kręcimy zgodnie ze wskazówkami zegara a wykręca się w drugą stronę. Oznacza to że wykręca się tak jak wszystkie normalne śruby i wkręty. A wiem to stąd, że zanim zacząłem się z nią szarpać kupiłem nową w salonie VW. Więc zamykam jednoznacznie temat spekulacji i przypuszczeń co do 1.9 tdi AHU 1997r. :P

Innymi słowy przechodzimy do pracy. Ja dla łatwiejszego dostępu ustawiam przód samochodu do położenia serwisowego patrz: wymiana rozrządu audi A4
Widok na silnik od góry- po wymontowaniu alternatora jest zdecydowanie lepszy dostęp do grzebania. Alternator dokręcony jest na dwie śruby.W najprostszym wariancie powinno puścić ale niestety śruba jest mocno zapieczona więc imbus wyrobił na okrągło śrubę w środku. Koło pasowe przytrzymałem kluczem zrobionym wg własnego pomysłu(zdjęcie poniżej)
Niestety skończyło się na wymontowaniu całego korpusu na którym jest zamontowana pompa wody, pompa wspomagania i wisko. Pompę wspomagania odkręcamy i zostawiamy w spokoju ( nie spuszczamy płynu) ale do wymontowania korpusu trzeba spuścić płyn z chłodnicy. Zdejmujemy obejmy z węży naciśniętych na krućce korpusu. Są tam trzy węże.

Po wyjęciu korpusu w wyrobione gniazdo śruby trzeba było wbić klucz Torx 10 i odkręcić.Teraz można wymontować napinacz. ( Napinacz jest dokręcony od tyłu śrubą którą odkręcamy kluczem 16. Rolka napinacza ma gwint lewy więc napinając go do założenia paska dokręcamy go.

Całość składamy w odwrotnej kolejności.

Powodzenia

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Naprawa nagrzewnicy Audi A4- climatronic.

Tym razem nieco na temat nagrzewnicy. Będzie na przykładzie Audi ale w zasadzie jest to metoda raczej uniwersalna. Należy się tylko upewnić gdzie są węże do i z nagrzewnicy.

Dalej już opisuję jak to zrobić w tematowym Audiku.

Objawem jaki wystąpił był brak grzania w kabinie. Silnik nagrzany do 90 'C i niezależnie od nastawy dmucha zimne powietrze.

Najpierw sprawdzamy czy mamy jakieś błędy na kanale 1 w climatronicu. Nie będę się na razie rozpisywał jak to sprawdzić bo na forach jest pełno informacji na ten temat.

Chodzi o to żeby zobaczyć czy problem nie tkwi gdzieś w zaciętych mechanizmach itp. Jeżeli się okazuje, że nie mamy błędów pozostają nam trzy opcje:

1) za mało płynu w zbiorniczku wyrównawczym- sprawdzamy
2) zapowietrzony układ chłodzenia silnika lub zapowietrzona nagrzewnica
3) nagrzewnica zarośnięta kamieniem

Zakładamy, że poziom płynu jest w normie. Pozostaje nam sprawdzić czy nagrzewnica nie jest zapowietrzona. W takim razie szukamy węży od nagrzewnicy. Są między akumulatore…